Druk 3D – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Druk 3D to jedna z najbardziej innowacyjnych technologii, która od paru lat ma się świetnie również na polskim rynku. Wprowadziła ogromne zmiany w dziedzinie modeli i prototypów, stanowiąc niepokonaną pod względem opłacalności konkurencję dla stosowanych do tej pory metod. Co warto o niej wiedzieć?

Drukowanie 3D – na czym polega?

Druk 3D, inaczej drukowanie przestrzenne, oznacza tworzenie trójwymiarowych modeli na podstawie stworzonych wcześniej komputerowych projektów. Wykorzystuje się do tego celu drukarki 3D, nowoczesne urządzenia, które potrafią z bardzo dużą dokładnością odwzorować cyfrowy model w rzeczywistym świecie. Urządzenia wykorzystują do tego filament, czyli materiał najczęściej wykonany z tworzyw sztucznych. Drukowanie 3D okazało się być najszybszym i najtańszym sposobem tworzenia prototypów, a także odwzorowywania istniejących już przedmiotów, np. nieprodukowanych już części, dzięki czemu znalazło cały szereg zastosowań w wielu branżach. Obecnie stosuje się je szeroko w różnych dziedzinach, tworząc z jego pomocą modele, prototypy, części oraz wiele innych obiektów.

Jakie zastosowanie mają wydruki 3D?

Wydruki 3D są obecnie stosowane w wielu dziedzinach, stanowiąc najbardziej opłacalną i najszybszą metodę na odwzorowanie komputerowego projektu. Możliwości zastosowania tej technologii są bardzo duże – powstają coraz bardziej zaawansowane drukarki o różnych rozmiarach, mogące wykorzystywać coraz szerszą gamę materiałów. Obecnie urządzenia te odwzorowują projekty z ogromną dokładnością, co pozwala na wykorzystywanie uzyskanych obiektów zarówno jako prototyp, jak i pełnoprawny produkt.

Przykładami uzyskiwanych za pomocą druku 3D obiektów są: gotowe produkty, wykonane z tworzyw sztucznych, części do urządzeń różnego typu, prototypy, przedmioty z materiałów topliwych, np. czekoladki, formy do wykonywania przedmiotów, a nawet tkanki, wykorzystywane w medycynie.

Jakie są rodzaje druku 3D?

Drukowanie 3D to obecnie rozwinięta dziedzina, w obrębie której powstało wiele metod odwzorowywania cyfrowych projektów w formie trójwymiarowych modeli. Każda z nich daje użytkownikowi inne możliwości, zazwyczaj stosuje się je także do różnych celów. Poszczególne metody różnią się między sobą dokładnością, wykorzystanym materiałem, sposobem jego nakładania, a także szybkością pracy, dlatego firmy zajmujące się drukiem 3D zazwyczaj specjalizują się w kilku metodach, aby zaoferować klientom najbardziej odpowiadającą ich wymaganiom pracę.

Stosowane metody wydruku 3D to obecnie:

– FDM, czyli Fused Deposition Modelling, który wykorzystuje termoplastyczny materiał,

– SLS, czyli Selective Laser Sintering, przy którym wykorzystuje się laser,

– SLA, czyli stereolitografia, wykorzystująca płynną żywicę i laser,

– MJP, czyli Multi Jet Printing, gdzie wykorzystuje się fotopolimer utwierdzany światłem UV,

– CJP, czyli Color Jet Printing, pozwalający na wykonywanie wydruku 3D w kolorze,

– DMLS, czyli Direct Metal Laser Sintering, wykorzystująca proszki metali stapiane laserem,

– Binder Jetting, gdzie stosuje się proszki metaliczne lub piasku, łączone ciekłym spoiwem.

Jakie materiały wykorzystuje się przy wydrukach 3D?

Druk 3D Warszawa to obecnie sposób na stworzenie wielu obiektów, znacznie obniżający koszty wykonania prototypu lub produkcji pojedynczych elementów. Do ich wykonywania wykorzystuje się wiele różnorodnych materiałów, z których najpopularniejsze to:

– tworzywa sztuczne, w tym także materiały drewnopodobne oraz wyglądające jak gips – wykorzystują je najczęściej drukarki domowe,

– żywica, guma, metal, piasek, papier, beton, czekolada – są stosowane przez drukarki przemysłowe i nietypowe modele urządzeń, wykorzystywane w różnych branżach.

Drukowanie 3D daje nieograniczone możliwości w realizacji modeli i prototypów wielu obiektów w różnych dziedzinach przemysłu, a także życia codziennego, pozwalając na tanie i szybkie odwzorowanie nawet najbardziej skomplikowanych projektów. Dzięki temu jest to technologia, która bardzo prężnie się rozwija, staje dostarczając użytkownikom nowych narzędzi do tworzenia doskonałych produktów bardzo niskim kosztem.