Stomatologia dla dzieci w Warszawie – nowoczesne metody i najlepsi specjaliści

Od lat mamy do czynienia z bardzo prężnym rozwojem medycyny. Choroby, które przed laty były uznawane nawet za śmiertelne, obecnie leczone są nawet bez hospitalizacji i stosowania żadnych specjalistycznych metod. Jesteśmy objęci doskonałą opieką medyczną, która z rok na roku staje się jeszcze bardziej skuteczna. Odmienne zaczyna być także podejście do niektórych obszarów medycyny, a bardzo zauważalne jest to chociażby jeżeli chodzi o stomatologię dla dzieci.

Zapewne pamiętamy, kiedy my jako dzieci uczęszczaliśmy do gabinetów dentystycznych, gdzie specyficzny zapach i atmosfera sprawiała, że na naszym ciele pojawiały się dreszcze. Jeśli tematem jest profesjonalna stomatologia dla dzieci Warszawa to miasto, które idealnie pokazuje, jak zmieniło się to wszystko na przestrzeni lat. Obecnie, dentysta dziecięcy ma w zanadrzu wiele skutecznych rozwiązań, które nie tylko pozwolą mu poprowadzić zabieg z sukcesem, ale też nie zrazić małego pacjenta, przed którym jeszcze wiele godzin przesiadywania na fotelu dentystycznym w przyszłości. Na jakie metody możemy zatem liczyć, jeśli jesteśmy rodzicem dziecka, które wyjątkowo bardzo boi się wizyt w gabinecie stomatologicznym?

Pierwsza wizyta, która jest kluczem

Niegdyś, pierwszy kontakt dziecka z dentystą pojawiał się wtedy, kiedy dochodziło do pierwszych problemów związanych z jego uzębieniem. Wówczas, konieczne było dokonanie przeglądu, a niekiedy i niezwłoczne przeprowadzenie wymaganego zabiegu. Często kończyło się to zrozumiałą reakcją ze strony małego pacjenta, czyli po prostu lękiem i płaczem. W końcu jest to sytuacja nowa, niezrozumiała i w dość przerażających okolicznościach, którym towarzyszą dodatkowo doznania bólowe.

Dziś w gabinetach ortodoncji dziecięcej istnieje możliwość zorganizowania specjalnej wizyty adaptacyjnej, która odbywa się jeszcze zanim dojdzie do jakichkolwiek problemów z uzębieniem. Najlepiej jeśli dziecko ma wówczas 3-4 lata. Podczas takiego spotkania, nigdy nie dokonuje się żadnych zbiegów, możliwe jest jedynie wykonanie przeglądu. Całość ma charakter swojego rodzaju zabawy, gdyż małemu pacjentowi pokazuje się cały gabinet, przy czym siedząc na fotelu dentystycznym, ten ma okazję porozmawiać dentystą – dowiedzieć się na czym polegają zabiegi oraz do czego służą obecne w gabinecie narzędzia.

Znieczulenie i uspokojenie małego pacjenta

Dziecko siedzące na fotelu dentystycznym nie czuje się komfortowo, często nie do końca wie, co za chwilę się wydarzy, oraz z czym wiązać będzie się przeprowadzany na nim zabieg. Konieczne jest zatem to, aby pomóc mu przejść przez całą wizytę bez niepotrzebnego stresu oraz nie fundując mu żadnych niemiłych doznań.

Ortodoncja dla dzieci posiada w zanadrzu kilka bardzo ciekawych metod, aby tego dokonać. Jest to chociażby specjalne znieczulenie, za pomocą odpowiedniego żelu, który może nawet posiadać owocowy smak. Innym wyjściem jest znieczulenie komputerowe, niezwykle skuteczne oraz mało inwazyjne. Nie da się ukryć, że zastrzyk i długa igła wkłuwająca się w dziąsło nie jest zbyt dobrym pomysłem. Z pewnością nie zachęci to małego pacjenta do kolejnych wizyt.

W skrajnych przypadkach, oferuje się też zastosowanie sedacji wziewnej, czyli podanie gazu rozweselającego. Wbrew panującemu przekonani, wcale nie powoduje to długotrwałego otępienia, gdyż mija ono kilkanaście minut po zabiegu. Efektem jest jedynie zrelaksowanie i uspokojenie pacjenta, który dzięki temu może spokojnie przejść przez całą wizytę.

Wizyta u dentysty w formie zabawy

Spotkamy gabinety dentystyczne, które są doskonale przygotowane do przyjmowania małych pacjentów, szczególnie pod względem aranżacji wnętrza. Chodzi tu głównie o kolorowe ściany z postaciami z popularnych bajek, porozstawiane maskotki oraz specjalne kąciki zabaw. To z pewnością sprawia, że poziom stresu dziecka jest o wiele niższy.

Zawsze można zapytać o możliwość zastosowania kolorowych wypełnień. Wielobarwne plomby to szansa, aby zabieg przerodził się w ciekawą dla dziecka zabawę, gdyż samo będzie mogło wybrać, jaki kolor przybiorą jego zęby. Na pewno odwróci to jego uwagę od wykonywanego zabiegu, a po jego zakończeniu będzie mogło cieszyć się tęczowym uśmiechem.